Rychlost vítězí

  Obzvláště pak ve večerních hodinách, kdy se setmí, pak i za dobré viditelnosti rozsvítí mnozí přední mlhovky, sešlápnou plyn až na podlahu a závod může začít. Cestou je potřeba počítat s překážkami, jako například pomalý kamion, obec kde je rychlost omezena i na 40km/h a případně nějaký ten chodec nebo cyklista, nejlépe bez reflexních prvků na svém oděvu, to je zdá se ten nejlepší adrenalin, k těžké dopravní nehodě i smrti už jen krůček. Lepší než nudná videohra a mnozí z nás jsou i proti své vůli do této rallye smrti doslova vtaženi.

  To už není jen o vytrácející se slušnosti, na našich cestách převzala, jak se zdá, nadvládu bezohlednost, sobectví, drzost, rivalita a falešný pocit nesmrtelnosti. Před pár dny jsem na své cestě z Turnova do Jičína byl svědkem a chtě nechtě i přímým účastníkem jednoho velkého závodu. Ještě jsem ani neminul ceduli označující konec obce Turnov a závod začal, jako první mě na plné čáře předjela stříbrná Škoda Octávia. Netrvalo dlouho a z nervózně kličkujícího světelného hada, kterého jsem bedlivě sledoval ve zpětných zrcátkách, se postupně vydávalo čím dál více aut ke stíhání ujíždějících soupeřů a já se svým 15.tunovým náklaďákem jim svoji defenzivní jízdou prostě překážel.

  Podotýkám, že bylo sedm hodin večer a tedy na této trase panoval čílý ruch v obou směrech. Kdo nenašel odvahu mě tzv. udělat mimo obec, nebral si servítky a s přehledem si troufl na riskantní předjíždění přímo v obci, kde je místy rychlost snížena i na 40km/h. Mnohdy jsem byl nucen téměř zastavit v momentu, kdy mě například mimo obec předjíždělo více závodníků najednou, v protisměru záplava světel a já na poslední chvíli zahlédl chodce v tmavém oblečení, který sice kráčel po správné straně vozovky, ale bez reflexních prvků na svém oděvu a tudíž bylo v danou chvíli velmi blízko k trágédii. S přibývajícím časem „odvaha“ takřka všech závodníků, kteří mě dojížděli, nabírala na síle a snižovat rychlost v obci nebo na železničním přejezdu by pro ně byla naprostá ztráta času, takže už bylo naprosto zbytečné počítat všechny ty vítěze a přemýšlet nad tím, zda mě předjel Passat nebo Mercedes. V té rychlosti a nepřehledných situacích jsem měl v hlavě jen jednu myšlenku, v pořádku dorazit do cíle a pokud možno nesrazit nějakého chodce či cyklistu.

  Závěrem bych rád podotknul jednu věc a byl bych rád, kdybyste nad tím třeba i zkusili zapřemýšlet, ať už jste či nejste „závodníci“. Pro mne je „vítězem“ ten, kdo za všech okolností přizpůsobí svoji jízdu povaze a stavu vozovky, povětrnostním podmínkám, dbá především na bezpečnost a zdraví všech účastníků silničního provozu, protože život není závodní dráha a ne vždy ten nejrychlejší musí zvítězit.

  Daniel Kaftan

  Přihláška Zo OSD A.I.D.T.

  Pomáháme

  Podporujeme

  Sociální sítě

     Zo OSD A.I.D.T. na FB stránkách

     Zo OSD A.I.D.T. na Instagramu

    Zo OSD A.I.D.T. na Twitteru

    ZoOSD AidT - Veřejná FB skupina

    AidT Germany - FB INFO

  Jsme Zo OSD A.I.D.T.

  Výhody členství

  Spolupracujeme

  Sport & volný čas

  Odkazy