Řidič ten tvrdej chleba má

  …zpíval už kdysi Ladislav Vodička a není snad řidiče, který by tento song neznal. Takže zde nebudu rozebírat, co vše by měl řidič znát a umět a přejdu rovnou k jádru věci. Je pravda, že mnoho věcí se od vzniku této písně změnilo, máme asistenční služby, na mnohých vozech si dnes můžete jen dolít provozní kapaliny nebo vyměnit žárovku a s kdejakou prkotinou naopak musíte do servisu, halt pokrok nezastavíš.

      Takže o čem to dnes vlastně bude? Stručně a jasně o penězích. Pro mne je povolání řidiče splněným klukovským snem a jsem rád, že se mi splnil. Ačkoli jsem příznivcem tvrdé hudby, už od dětství jsem poslouchal hlavně skladby, které nějak souvisely s tímto řemeslem a živě si představoval, jak se svým kolosem brázdím evropské dálnice, proplejtám se ulicemi měst a troubím na pozdrav dětem mávajícím u silnice. Film Convoy s nezapomentulným Kristoffersonem v hlavní roli mě dá se říci ovlivnil ze všeho nejvíc, byl jsem na něm v kině nesčetněkrát a ještě dnes si ho rád pustím. Přesně do takové rodiny jsem toužil zapadnout, sdílet s kamarády dobré i zlé a po večerech u piva sypat z rukávu jednu historku za druhou. Vím, jsem idealista a možná i blázen, život řidiče není jako v tom filmu, ale přesně tyhle důvody mě hnaly ke splnění mého snu.

      Jezdím pouhých 14 let, momentálně víkendy volné, ale vždy když v pondělí ráno sednu za volant, navrkám svůj stroj, pustím rádio a vyjedu z řady vstříc novým zážitkům, v tu chvíli jsem zas ten malý kluk, kterému v žilách koluje krev truckerů. Po pár kilometrech zastavím na své oblíbené benzince, koupím si kafe, prohodím pár slov s obsluhou, popřeju hezký den a oni na oplátku šťastnou cestu. Takto nějak začíná můj pracovní týden už hezkých pár let.

       Všimli jste si, že ačkoli jádro věci jsou dnes peníze, doposud o nich nebyla ani zmínka? Protože nebyly nikdy hlavním důvodem, proč se stát truckerem. Alespoň v mém případě tomu tak nebylo a věřím, že takových je nás víc. I když v poslední době pozoruju spíše opak, zejména pak když jsou někteří kolegové sdílnější a trochu se rozpovídají. Jejich důvody jsou různé, ale společný jmenovatel jsou ony peníze. Nechci a nemohu to nikomu zazlívat či někým opovrhovat, to mi nepřísluší. Ale co chci říct je to, že je to na nás zkrátka vidět, kdo a s jakým záměrem se pro tuto profesi rozhodl. Někdo prostě jen pro peníze a jiný se zas jako trucker narodil.

       Každopádně jsme jedna velká rodina, spolu sdílíme dobré i zlé, milujeme tuhle práci se vším, co k tomu patří a každý se rád vracíme ke svým blízkým.    

  Daniel Kaftan

  Přihláška Zo OSD A.I.D.T.

  Pomáháme

  Podporujeme

  Sociální sítě

     Zo OSD A.I.D.T. na FB stránkách

     Zo OSD A.I.D.T. na Instagramu

    Zo OSD A.I.D.T. na Twitteru

    ZoOSD AidT - Veřejná FB skupina

    AidT Germany - FB INFO

  Jsme Zo OSD A.I.D.T.

  Výhody členství

  Spolupracujeme

  Sport & volný čas

  Odkazy